• 5.6888 TL
  • 6.5668 TL
  • 7.4717 TL

Taksi plakaları 400 bin lira düştü

Taksi plakaları 400 bin lira düştü

 Yıllarca kazandığı değer altınla yarışan plakalar birden bire 400 bin lira değer kaybetti. Ocak ayından bugüne yavaş yavaş eriyişe geçen plaka fiyatları, taksi-UBER gerginliği sebebi ile son 15 günde 150 bin lira değer kaybetti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamaların ardından plaka fiyatlarında şok denecek bir düşüş yaşandı.

Plaka alımı durdu

Aralık 2017’de 1milyon 800 bin’lere ulaşan plaka fiyatlarının Mart ayında 1 milyon 400 bin’e düşmesi esnafı tedirgin etti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı UBER eyleminde yargıyı, Gazi Meclisi, medyayı tehdit eden açıklamaların ardından plaka fiyatlarında düşüş yaşandı. Plaka sahipleri plakalarını satmak için Oto Center’a gitti ancak Oto Center alım yapmıyor.

UBER 5 kat arttı!

Adliye önündeki açıklamanın ardından korsan taşımacı UBER’in indirilme oranı 25 bine çıktı. UBER’in 2014-2017 yılları arasında indirilme oranı 1126’ydı.

9 Ekim 2017’de WOW Otel’de Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can’ın UBER’in ismini kullanarak yaptığı seçim toplantısının ardından indirilme oranı 7000’e çıktı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı tehdit dolu açıklamanın ardından UBER sayısı 24 bin 500’e çıktı. UBER sayısının artması plaka fiyatlarının düşmesine sebep oldu.

“Esnafa sahip çıkılmalı”

Öz Taşıma-İş Sendikası İstanbul Taksi Şoförleri Temsilcisi Orhan Demirci de son zamanlarda taksicilerin çok kötü günler yaşadığını, evine ekmek götüremez duruma geldiğini öne sürdü.

Taksicilerin kazancı düştüğü için plaka fiyatlarının da düştüğünü aktaran Demirci, şunları anlattı: 

Şoför araçlarının yevmiyesini çıkarabiliyor mu, çıkaramıyor mu kimse düşünmüyor. İşleri düşen taksi şoförleri ancak plaka sahiplerinin kira bedellerini çıkarmaya çalışıyor. Şoför esnafı faturasını, kirasını nasıl ödeyecek, evini nasıl geçindirecek, kimse buna bakmıyor. Ya bir an önce bu UBER sorununa çözüm bulunur ya da kiralar düşürülür. Şoförlerin plaka sahiplerinin ve müşterilerinin beklentilerini karşılayabilmesi için öncelikle yaşayabilecekleri kadar para kazanmaları lazım. Her akşam durağa yanaşan şoför neredeyse ağlayacak. Çünkü aracının yevmiyesini bile çıkaramıyor. Bu durumda şoförler beklentileri nasıl karşılayacak. Birçok arkadaşımız ayrıldı. Böyle devam ederse plaka sahipleri çalıştıracak şoför bulamayacak Biz taksi şoförleri olarak bu şartlarda daha fazla çalışamayacağımızı ilan ediyoruz. Tüm yetkililerin sesimize kulak vermesini talep ediyoruz."

Paylaş

Yorumlar