• TL
  • TL
  • TL

Bakanlıktan uyarı; Görevden alırım!

Bakanlıktan uyarı; Görevden alırım!

 

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu’nun Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı ve Gazi Meclisi’nden, Adalet’e Basın’a kadar bir çok kesimi tehdit eden açıklamanın ardından yüzlerce kişi Cimer’e, Bimer’e, bakanlıklara ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

İTEO Başkanı Eyüp Aksu, Çağlayan Adliyesi önünde UBER’i protesto etmek için bir araya gelen taksicileri görünce zehir zemberek bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Gazi Meclis’i, yargıyı, medyayı tehdit eden Aksu her kesimden tepki çeken şu konuşmayı yapmıştı: “Hakim 15 gün içerisinde bilirkişi raporunu istedi. 15 gün içerisinde bilirkişi raporu gelir gelmez hakim tedbir kararını verip açıklayacak. Korsan değiliz, hırsız değiliz. Ekmeğimizin peşindeyiz. Avrupa ülkelerinde taksicilerin eylem yaptığı sağı solu yakıp yıktığı gibi eylem yapmak istemiyoruz. Eğer meclisimiz bu konuda çalışmazsa, adalet farklı bir karar verirse taksi esnafının sabrı taşar.”

“Taksiciler gereğini yapar”

Aksu bununla da yetinmeyip medyayı da tehdit etmişti: “Yanlı haberler sürerse taksiciler gereğini yapar.”

Aksu’nun bu açıklamaları üzerine bakanlıklara birçok şikayet gidince Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan Eyüp Aksu’ya ihtar yazısı gönderildi.

İhtarda, Bakanlığa Eyüp Aksu’nun basın ve yayın organlarında devleti ve milleti tehdit eder nitelikteki açıklamaları sebebi ile ilgili şikayetlerin gelmiş olduğu belirtildi.

“Görevden alınabilir”

Devamında esnaf ve sanatkar kuruluşlarının meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplini ve ahlakını korumak amacıyla kurulduğuna yer verildi. İhtarda yasaya göre amaç dışı faaliyet gösteren kuruluşların sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve böyle durumlarda en geç iki ay içerisinde bu kişilerin görevden alınabileceğine dikkat çekiliyor.

İhtarda “Görüleceği üzere esnaf ve sanatkarlar odaları; meslek mensupları ile halk arasında ilişkilerde dürüstlüğü ve güveni sağlamakla yükümlü oldukları gibi kuruluş amaçları dışında faaliyet göstermeleri de mevzuata aykırıdır.

Bu itibarla; Odanız iş ve işlemlerinin yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerine uygun yürütülmesi” konusunda uyarıda bulunuldu.


Paylaş

Yorumlar