Kış Geliyor... Peki vücudunuz hazır mı?

Herkese merhaba ben diyetisyen, yaşam koçu, NLP Uzmanı, Çilek Tadında Diyet Kliniği'nin kurucusu Tuğçe Kalaycıoğlu Bakar.

Bu güzel köşede artık sizlerle beraberim.
Sizlere doğru ve sağlıklı beslenmeyi, diyetleri, tarifleri anlatıp motivasyon kazanmayı ve hayatın güzelliklerini paylaşacağım.
Hadi o zaman kemerlerinizi sıkı bağlayın çünkü son baharı ilkbahara bağlamak için uçuşa geçiyoruz!
Güneşin bedenimizi sıcacık ısıtışını, yağmurun mis gibi kokusuna ve rüzgarın içimizi üşütüşüne bırakıyoruz bu ayda. Tam bir mevsim geçişindeyiz.
Bu sebeple bağışıklığımız biraz yerle bir olup hastalıklar kapımızı çalmaya başlayabilir.
Bugün sizlerle vücudumuzu nasıl kışa hazırlamalıyız, neler yesek halsizlikten, yorgunluktan kurtuluruz bunları konuşmak istiyorum.
- Bu dönemde vücut direncini artırmak için antioksidan oranı yüksek besinlere ağırlık vermeliyiz. Yani süt, yumurta, domates, yeşil biber, maydanoz, roka, tere, ıspanak, brokoli, mantar, havuç, kırmızı lahana, sarımsak, kuşburnu, fındık, ceviz, badem; meyvelerden ise muz, mandalina, kivi gibi yiyeceklere ağırlık vermeliyiz.
- Lifli beslenmeye önem verin. Bunun için de kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, kuru meyveleri tercih edebilirsiniz.
- Vücudunuzdan zararlı maddeleri atmak için de günde 1,5-2 litre su içmenizi öneririm.
- Üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığını azaltmak istiyorsanız proteinli gıdalar yiyin. (süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, balık gibi)
- Balık mevsimi sonbaharda bir başka olur. Yeterli omega 3 almak için haftada 2 gün balık yiyin. Ve son olarak havaların soğumasıyla birlikte vücut ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek için harcamış olduğu enerji miktarını düşürür. Bu sebeple kilo almak istemiyorsanız aldığınız kaloriyi yakmak için haftada 2 gün egzersiz yapmanızı tavsiye ederim.

Mutluluk dolu bir hafta sizlerle olsun…
Sevgilerimle
Paylaş