BİZ DİYORUZ Kİ…

1207 Antalya olarak, yıllardır gerek altyapıda yaptığımız çalışmalar gerekse Ocak-Nisan arası Avrupa’nın, Doğu Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen milli takım ve kulüp takımlarıyla hazırlık maçları yaparak, ülkemizin, şehrimizin tanıtımına büyük katkılar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

2016-2017 sezonuna iyi başladık ama sakatlıklar peşimizi hiç bırakmadı nedense, Trabzon'daki maçta kaptanımız Arias’ın omzu ile ilgili uzun süreli problem yaşadık, aynı futbolcumuzun ayağını Ataşehir’deki maçta iki yerden kırdılar, sezonu kapattı. Türkiye’ye gelmiş en iyi yabancılardan biri olarak bilinen TATA, Danimarka takımı ile yaptığımız hazırlık maçında ve Adana deplasmanında tendonuna aldığı şiddetli darbelerden dolayı, sakatlandı, sadece bir maçta görev alabildi, play-off'ların kalan maçlarına yetiştirmeye çalışıyoruz. Minsk'ten aldığımız Gift'in geldiği gün babası vefat etti, kendini toparlamaya çalışıyor. Cansu’nun menisküsü ile ilgili sıkıntı var, bilmiyorum neden böyle? Kurban kesmemiz gerek. Herşeye rağmen altyapı ve üst yapıda çalışmalarımız devam ediyor, çünkü ülkemizde spor kültürünün oluşması yolunun kızlarımızın, kadınlarımızın buna dahil edilmesiyle olacağına inanıyoruz.

Ancak yıllardır birçok kulüp gibi yaptığımız çalışmalarda en büyük engellerden birisi de TFF'nin bazı tutumu. Yıllardır bir anlam veremediğim lig statüsünün geç çıkması, sanki çok şeyler değişecek gibi, takip edenler bilirler, Nike Halı Saha Ligi'nin statüsü, Kadınlar Ligi statüsünden aylar önce yayımlandı. Bu gecikme, Lig takviminin geç yayımlanması bizleri çok büyük sıkıntıya soktu hem maddi hem de manevi. Kolombiyalı futbolcularla anlaştığımızda play-off yoktu, ortada statü yoktu, 18 maçlık anlaşma yapmıştık, bazıları da ona göre kendi ülkelerinde profesyonel anlaşma yaptılar geldiler.

AMA ligin başlama haftasının pazartesi günü statü açıklandı, extra play-off koydular, bu da 2 ay demek. Lig bitti, gittiler, kaptan hariç, ona da istediği rakamı ödemek zorunda kaldık. Lig üstü en iyi oyuncularımız gitmek zorunda kaldılar, onların kabahati yoktu, bizim de. Tek suç TFF’nin.

Ayrıca lig takviminin geç belirlenmesi, deplasmanda oynayacağımız sahaları bile etkiliyor. Mesela İstanbul'da Pazar günü 12'de oynayacağımız maçın öncesindeki maç 11:45'te bitiyor, ısınma nerede, saha kıyısında, düşünsenize binlerce km ötelerden geliyorsunuz, şampiyonunun ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde temsil edeceği ligin maçı için 10-15 dk ısınma yapıp maça çıkıyorsunuz. Böylece sporcu sağlığını tehdit eden böyle sahalarda maça 10-15 dk ısınmayla çıkıyorsunuz, sonra sakatlıklar vs vs…

Daha önce İstanbul’da bir spor yöneticisiyle konuştuğumda, o bu konuyu İl Futbol Temsilcisi'yle konuştuğunu ama adamın binlerce maçın programını yaptığından bizim maçların ne zaman başlayacağı belli olmadığını, ondan dolayı araya sıkıştırdığını söylediğini söylemişti. Çok doğru, çok önceden lig takviminin belirlenmesi gerek.

Bu arada kulüplerin ve kadın futbolunun sıkıntılarına çözüm bulabilmek için 2 sene önce Antalya’da bir araya geldik kulüplerimizle ve birlik kurduk, ama bu sezon da isteklerimizi göz ardı ettiler. Peki biz ne istiyoruz?

Diyoruz ki, kulüplerle birlikte bir statü hazırlansın, çünkü düne baktığımızda statünün çok kötü olduğunu gördük, görüyoruz, tıpkı yamalı bohça anayasamız gibi ve de kadınlar futbol ligleri gelişim ligleri statüsünden çıkarılsın,

Diyoruz ki, yabancı sayısı en az 7 olsun ve çok yüksek olan maliyetler düşürülsün, çünkü Türk kadın futbolcu havuzu dar, kaliteyi artırmak, izlenebilirliği arttırmak için bu gerekli,

Diyoruz ki, kadın futbolu ligi gibi özel bir ligi, sporcu sağlığına ve futbol oynamaya elverişli olmayan sahalardan kurtarın, yaşadığımız talihsiz sakatlıkların bir daha yaşanmaması için bu gerekli,

Diyoruz ki, konaklama ve ulaşım masraflarını karşılamayın, galibiyete, beraberliğe para verin,

Diyoruz ki, lige bir isim sponsoru bulun, çünkü sponsorsuz bu işler olmaz, kulüplerin giderleri 2-3 kişinin omzunda dönüyor.

Diyoruz ki, lig takvimi hazırlanırken üniversite ve okul sporları federasyonu ile birlikte hazırlansın, bu sezon bizim gibi birçok kulüp okul maçları ve lig maçlarının çakışması konusunda büyük sıkıntılar yaşadılar. Benim en önemli iki maçımda lise ve üniversite futsal takımlarında oynayan oyuncularımız izin alamadığımız için oynayamadılar. Çocuklar iki arada bir derede kaldılar. Bu en önemli konulardan biri aslında.

Bu var olan sıkıntıları Kadın Kulüpler Birliği ve Gelişim Ligleri departmanımızdaki göreve gelen hocalarımızla ortaklaşa çalışarak birçok şeyi değiştireceğimize ümidim var.

Ve bana bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
Paylaş