• 5.6888 TL
  • 6.5668 TL
  • 7.4717 TL

Gül ERKAN SAP

İletişim

Evinizin değerini arttırmanın yolları

Ülkemizde ve dünyada yapılan çeşitli araştırmalara göre evin satışından önce çeşitli yenileme ve onarım yapanlar kazançlı çıkıyor. Yapılan harcamaların hepsi değer artışı olarak geri dönmese de, harcamaların yüzde 90’ına yakını evin fiyatına pozitif katkı sağlıyor.

Evinizin değerini arttırmanın en kolay yolu alıcı gibi düşünmek ve kendinizi alıcının yerine koyabilmektir. Buda ilk önce görünümünü düzeltmekle başlar. Evinizin satışa hazır duruma getirmek için renove etmeye alıcının gözüne hitap eden ve görünür faktörlere öncelik vererek başlamanızda fayda var. Diyelim ki ya duvardaki çatlakları yaptırmak ya da tesisatla ilgili bir yenilikten sadece birini yapabilecek bütçeniz var; emin olun görümüne yönelik olan yenilik sizin için daha kazançlı olacaktır.

KOZMETİK YENİLEMELER

Görsel yaratacak kozmetik yenilemelere (badana, halı, pencere çerçevelerinin yenilenmesi gibi) önem verin. Önce evin dışını sonra içini düzeltin. Bu daha çok villa tarzı evlere yönelik bir tavsiye gibi gözükse de apartman dairenizin girişini düzeltmek için de yapabilecek çok şey var. Kapanın boyasını yenilemek, kilidi ve kapı kulpunu gösterişli bir modelle değiştirmek, güzel bir paspas yerleştirmek ve çeşitli süsler asmak gibi.

YAŞAMA YÖNELİK YENİLEMELER

Mutfak ve banyo, evinizin değerine direkt olarak etki eden ve alıcıların çok dikkatle inceledikleri iki alandır. Temiz, bakımlı ve onarımlı olmalarına dikkat edin. Kötü kokuyu yok etmek, eskimiş görünüm yaratan boruları, kaloriferleri boyamak gibi işleri ihmal etmeyin. Evi gösterirken etrafın toplu ve temiz olmasına dikkat edin. "Evin ikinci el değerini koruması fevkalade önemlidir. Emlak sektöründe evin değerini koruması iki ana faktöre bağlıdır; Evin konumu ve durumunu. Konuma bağlı fiyat artışları elinizde olmasa da evin durumunu geliştirmek kontrolünüzdedir.’’

ONARIMLAR

Onarıma yönelik yenilikler gerekli ancak bunların evin değerini artırmasını beklemeyin. Alıcılar evin tesisatının ve diğer araç gereçlerin zaten sorunsuz çalışıyor olmasını bekler. Onarım işlerini evin fiyatını artırmaktan çok düşünmesine karşı korumak için gerekli yatırımlar olarak görün

FİYATLARI TAKİP EDİN

Bölgenizdeki ev fiyatlarını iyi takip edin. Satılan evlerin durumu ve evlerin sizin evinize olan benzerlikleri en iyi gösterge olacaktır. Etrafınızdaki satılık evleri zaman zaman gezin ve evlerin iç ve dışının durumunu fiyatlar hakkında fikir edinmek için sizinki ile karşılaştırın.

ÇİÇEK EVİNİZİN SÜSÜDÜR

Çeşitli dekoratif bitkileri ve çiçekleri girişe yakın yerlere yerleştirmek, kapı önüne renkli çiçekler ile dolu saksılar koymak sıcak bir ortam havası vererek etkileyici olacaktır.

EV HAYVANLARINDAN KALAN KOKU

Eğer evde hayvan besliyorsanız hayvan beslemeyen bir komşunuzu eve çağrın ve koku olup olmadığını tespit edin. Eğer varsa hayvan kokusuna karşı çeşitli spreyleri petshop mağazalarından temin edebilirsiniz.

AŞIRI YATIRIMDAN KAÇININ

Özellikle 3-4 sene içerisinde taşınma ihtimaliniz var ise bütün bu yenilemeleri bir daha gözden geçirin. Kısa vadelerde yaptığınız yatırımların ev fiyatına pek bir etkisi olmayabilir. Özellikle eviniz göreceli olarak yeni ve fazla yıpranmamış ise…
Paylaş