• 5.6888 TL
  • 6.5668 TL
  • 7.4717 TL

Prof. Dr. Altan: “Medya, deprem haberlerinde bilgilendirici bir tutum takınmalı”

Prof. Dr. Altan: “Medya, deprem haberlerinde bilgilendirici bir tutum takınmalı”

 

İAÜ Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, medyanın, deprem haberlerindeki içeriğin daha bilgilendirici olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye coğrafyasının çeşitli derecelerde deprem riski altında olduğunu hatırlatan Altan, “Deprem Riski’nin, medyada sıkça dile getirilmesi ve kamuoyunun dikkatini bu alana çekmesi, afetlere hazırlık konusunda önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Ancak yer alan haberlerin içerikleri, maalesef vatandaşlara yeterli bilgi sağlayacak nitelikte olmaması önemli bir risk teşkil etmektedir” dedi. 


İAÜ Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan


“Afetin kaynağı ne olursa olsun toplumun tamamını etkileyecek sonuçlar doğabilir” diyen Altan, sözlerinin devamında, “Bu tür olaylara karşı yapılacak haberlerde, konunun uzmanlarının görev ve sorumluluklar hakkında kamuoyunu bilgilendirecek içerikler sunması önemlidir” İfadelerini kullandı. 

UZMANLARA GÖREV DÜŞÜYOR

Günümüzde dünya genelinde yaygın olan kentleşme anlayışının getirdiği sorunlara değinen Altan, sadece deprem özelinde afetleri ele almamamızı, diğer afet risklerine karşı da hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade etti. Sözlerine devam eden Altan, “Afetlere yönelik yapılan haberlerde ve diğer yayınlarda biz akademisyenlere ve uzmanlara önemli bir görev düşmektedir. Gelecek dünyasının en temel vatandaşlık görevini oluşturacağını düşündüğümüz bu alandaki görev ve sorumlulukların detaylı aktarılması, öncelikle bizlerin sorumluluğundadır” dedi.

HER BİR ORGAN GÖREVİNİ YAPMALI 

Yaşadığımız çağı bilişim çağı olarak nitelendiren Altan, afetler gibi toplumsal gelişimi tehdit edebilecek olaylara karşı yeterli bilgiye sahip olmadığımızı söyledi. Altan, “Bilgiye sahip olanların sahip oldukları bilgiyi toplumsal faydaya nasıl dönüştüreceğini bilmesi çağımızın ve ulusal kalkınmamızın öncelikli gerekliliğidir. Bu nedenle özellikle afetler gibi konularda geniş kitlelere ulaşan yayınlarda mutlaka toplumu oluşturan her bir organın hangi görev ve sorumlulukları olduğunu aktarmak gerekir” dedi.

Paylaş

Yorumlar