• 5.5869 TL
  • 6.4351 TL
  • 7.3301 TL

Nedir bu irade meselesi?

Nedir bu irade meselesi?
Gelin birlikte bir durum analizi yapalım. Bir diyet serüveni içerisindesiniz gayet güzel fazla kilolarınızdan kurtuluyorsunuz ama öyle bir an geliyor ki asla kendinize yiyeceklerin karşısında hakim olamıyorsunuz veya diyet programlarınız bitti istediğiniz kiloya ve bedene kavuştunuz ama kendinize dur diyemediğiniz için eski yeme kültürünüze geri dönüp zorluklarla verdiğiniz kiloları teker teker geri almaya başladınız ve sonrada ben diyet falan yapamıyorum diye düşünüp kendinizi boşvermeye başladınız. Bunların hiç birisi olmayıp hiçbir şeye başlamadan da pes etmiş olabilirsiniz. [caption id="attachment_22407" align="alignleft" width="400"] Tuğçe Kalaycıoğlu Bakar[/caption] İşte tam bu durumlardaysanız sizlere birkaç püf noktadan bahsetmek istiyorum.
  • Eğer duygusal olarak kendinizi kaybettiğinizde elinizi buzdolabının kapağında buluyorsanız; yemek yemeyi seçmek yerine bu duyguyu size yaşatan duruma bakın bununla başa çıkmayı öğrenin ve davranış değişikliği yapın. Evet, bir davranışı değiştirmek kolay değildir ama imkansız da değildir. Bir şeyler atıştırma eylemi yerine kitap okuyun, müzik dinleyin, dans edin, yürüyüşlere çıkın, sohbet edin, sakız çiğneyin…
  • Yemek yerken sadece yediğiniz yemeye konsantre olun. Onu tadına vara vara yiyin.
  • Çatal bıçaklarınızın boyutunu büyütüp tabaklarınızın boyutunu yani porsiyonunuzu küçültün.
  • ‘Diyet’ kelimesini lügatınızdan tamamen çıkarın. Çünkü bilinçaltınız diyet sözcüğünü yemekler artık kesilecek, istediğim şeyleri yiyemeyeceğim diye düşünür. Siz diyet yapmayı değil sağlıklı ve doğru beslenmeyi seçiyorsunuz bunu tekrarlayın kendinize.
  • Eğer ki canınız ‘gerçekten’ zararlı gibi gözüken şeylerden çekiyorsa yiyin. Yavaş yavaş, keyifle. Çünkü sağlıklı beslenmede yasak olmaz. Yedikten sonra aç kalmayarak nasıl dengelemeniz gerektiğini bilin, bilmiyorsanız bir beslenme uzmanından öğrenin.
Siz yaşıyorsanız bu dünya var siz yoksanız hiçbir şeyin anlamı ve önemi yok. Kendinizi sevin. Bedeninizi sevin ve hayata gülümseyin. Siz yaşama tebessümle bakarsanız o da size gülümseyerek bakar… Sevgilerimle Tuğçe Kalaycıoğlu Bakar

ÇİLEK TADINDA DİYET

Paylaş

Yorumlar