Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 10:52
 
Yahya Uğur: Fitneyle, ihanetle, iftirayla başa çıkamadık
Sektörü uzun zamandır sessizce takip eden Yahya Uğur mesleğin kötü gidişatı üzerine sosyal medya hesabı üzerinden aşağıdaki açıklamayı yaptı.
GÜNDEM Haberi
Yahya Uğur: Fitneyle, ihanetle, iftirayla başa çıkamadık

Değerli meslektaşlarım;

Uzun zamandır sizlerin takdiri ile sizlere ve mesleğimize hizmet makamı olarak gördüğümüz İTEO Başkanlığı’nı emanet ettiğimiz; 1 yıldır camiamıza yeni bir ses, nefes ve heyecan getirmesini, seçim vaatlerinden en azından bir tanesini bu kadar zaman içerisinde gerçekleştirmesini beklediğimiz yeni sayın başkanı ve ekibini izlemekteyim.

Geçen bunca zamanda maalesef ki sözü edilen vaatlerin gerçekleşmesi bin yana mesleğimizin çöküşe geçmesini üzülerek görmekteyim.

Değerli Meslektaşım

2010 yılında tecrübesiz ama azimli, kararlı, umutlu bir kardeşiniz olarak oylarınıza talip oldum. Size verdiğim ilk söz “Duymaktan hoşlanmasanız dahi sizlere daima doğruyu söyleyeceğim, sizi kandırmayacağım” idi.

Bugün geldiğimiz noktada size tekrar ifade etmek isterim ki sizi asla kandırmadım, oy uğruna bile olsa yalan söylemedim, ne mesleğime ne kendime ne size ihanet etmedim.

Geçen zaman bana ve ihanet içerisinde bulunmayan çalışma-dava arkadaşlarıma göstermiştir ki sizlerle birlikte mesleğimiz adına her türlü mücadeleyi verdik, korsanla mücadele yasası gibi tarihe geçecek yasaları çıkarabildik ama fitneyle-ihanetle-iftirayla başa çıkamadık.

Hamd olsun her türlü savaştan geçmiş olabiliriz ama kuldan utanma, Allah’tan korkma duygumuzu kaybetmedik.

Ekmeğini taksicilikten kazanan yol arkadaşım

Bir atasözümüz vardır: “Çobansız köyü itler sararmış. “ Aynı durumu yaşamamak için aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak isterim:

1- Proje üretmekten yoksun kişiler her görüşmede benimle ilgili atmış oldukları zimmet iftirasını devam ettirmektedir. Yönetim tarafından kullanılan ve benim adıma kaydettirilen (Normalde işleyiş bu şekildedir) 1.631 TL (Asgari ücretten düşük) geri ödenmiş iş avansının hala zimmet olarak anlatılması sadece benimle değil 8 yıl boyunca bana yoldaşlık etmiş tüm meslektaşlarımın aklıyla dalga geçmek, bizlere hakaret etmektir.

2- Her fırsatta oda yönetimi borç bıraktı iftirası… Seçim salonunda, Genel Kurul’da odamızın gelir-gider tabloları okunmuş, odanın borçlu değil alacaklı olduğu sizlerin huzurunda ve onayınızla (Yeni yönetimin de) kayıtlara geçmiştir. Odamız borçlu değil alacaklıdır. Bunu odamızın aylık gelir tablosunu inceleyerek, ortalama giderleri takip ederek her üyemiz görme hakkına sahiptir.

3- UBER! 2013 yılında UBER ülkemizde çalışma yapmaya başladığında ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı gördük. Tehlike aslında UBER değil, UBER sistemini keşfedecek olan meslektaşlarımızdı. Teknoloji ile olan savaşta yaptığımız incelemelerle oluşturduğumuz 350 sayfalık raporumuzu hazırladık ve Devletin tüm ilgili kurumları ile paylaştık.

Gelen raporların birçoğu Bakanlıklar tarafından bizlere “GİZLİ” notu ile gönderildiğinden medya ile paylaşamadık. Ancak tüm yazışmalarımızı-çalışmalarımızı da sessiz ama kararlı bir şekilde devam ettirdik.

Hatta üst birlik olan İSTESOB’da yapılan UBER içerikli toplantılara beni ve odamızı temsilen o dönemde yardımcım sıfatı ile görev yapmakta olan Eyup Aksu hazırladığımız raporu çalışarak, notlar alarak bizzat kendisi anlatmıştır. Yani hiçbir önlem almadığımızı söylediği dönemlerde kendisi yaptığımız çalışmaları diğer odalara ve üst Birlik’e anlatmaktaydı.

Bizler UBER’i duyurmadık doğrudur. Çünkü duyurduğumuz zaman birçok şoför arkadaşımız UBER’de çalışmaya başlayacak, plaka sahipleri VİTO almaya başlayacak, UBER’in reklamı yapılmış olacak, müşteriler tarafından bilinme ve telefona indirilme oranı artacaktı. Seçim salonunda arabalarım bağlandı diye bağıran hanımın bağlanan araçları taksi miydi? UBER sayısı artmadı mı? WOW Otel’deki toplantı ve Çağlayan Adliyesi önündeki açıklama ardından indirilme ve artma sayılarına bakmanızı istirham ederim.

Yine Bakanlıklar tarafından tüm yazışmaların sonuçlandırılması üzerine açmış olduğumuz “UBER’e erişimin durdurulması” davası, her ne kadar yeni başkan söylemek istemese de benim zamanımda ve tarafımdan açılmış olan davadır.

4- Sosyal medya sayfamda paylaştığımız video “Yahya Uğur UBER’i bitirmek için hiçbir şey yapmadı” diyenlerin utanması gereken bir videodur. Sizlerin takdiri ile hizmet makamını yeni başkana devrettiğimiz gece UBER’ciler “Taksiciler bizi bitirdi!” diye eylem yapmaktaydı.

Ancak basiretten yoksun insanlar UBER diye o kadar çok bağırdılar ki 2 ay sonra, taksiciler “UBER bizi bitirdi!” diye bağırmak zorunda kaldı.

Yönetici basiretli olmak zorundadır. Seçim kazanmak kapasite sahibi, liyakat sahibi, akıl sahibi, marifet sahibi, hikmet sahibi olduğunuzu göstermez. Nerede ne diyeceğinize, kiminle nasıl konuşacağınıza, nasıl hareket edeceğinize, ne proje geliştireceğinize dikkat etmek zorundasınız. Yönetici olunca hiçbir şey yapmadan, yalana, iftiraya, ihanete sığınarak bir meslek grubunu ileri taşıyamazsınız.

Yine yeni oda başkanı, benim başkanlığım döneminde UBER’cilerle gizli gizli görüştüğüm, çalışmalar yaptığım, fotoğraf çektirdiğim iftiralarını sürdürmektedir.

Sizlere göstermekte olduğu fotoğrafın hikayesi şudur: Bakan Bey’in “Bu kavga böyle gitmez. Taksicilerle UBER’cileri görüştürüp konuyu ayrıntılı bir şekilde çalışacağız.” demesi üzerine daha önceden taksiciler ile ilgili projelerimizi defalarca sizlerle paylaşan Kanal D’den muhabir kardeşimiz Orkun Ün beni aramış ve röportaj talebinde bulunmuştur.

Kendisine artık Oda Başkanı olmadığımı ısrarla söylememe rağmen ikili görüşmelerimizden UBER konusundaki çalışmalarımı ve UBER’i bitirme konusundaki titiz tavrımı bilmesi sebebi ile röportajı yapmak istemiştir. Yapılan röportaj seçimden sonra Kanal D Bağcılar Stüdyosu’nda çekilmiştir.

Benim için sakıncası da yoktur. Çünkü röportajda UBER’i savunmaya çalışan kişiye verdiğim tepki hepinizin malumudur ve görmektesiniz.

Biz şahıslarla değil olaylarla ilgileniriz. Artık konu UBER meselesini aşmıştır. Ben devletimin UBER’i bitireceğinden eminim.

Ama her zaman olduğu gibi şu gerçek düşüncemi de sizlerle paylaşmak isterim: Asıl korkumuz yerli ve milli hain UBER’ler olmalıdır.

Devlet yazıdan ibarettir. Bu sebeple UBER’in tek alternatifi iTaksi olmalıdır. Çünkü tüm şahsi bilgilerinizi, banka bilgilerinizi devlet yerine özel şirketle paylaşmak risktir.

Hele ki UBER’in muadili olan ve halen hem İBB’nin hem de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün korsan olduğunu belirttiği Careem gibi firmalarla anlaşmak ancak “Anlaştığımı kimse söyleyemez!!!!!! İndirim yaptırdık!!!!!! Avukatlarımız sözleşme üzerinde çalışıyor!!!!!! şeklinde peş peşe gelen tutarsız 3 cümlenin takdirini sizlere bırakıyorum.

 

Sevgili kardeşlerim

Hamd olsun alnımız açıktır. Üzülerek görmekteyim ki mesleğimiz 10 yıl geri gitmiş, yine esnafı azarlama-aşağılama dönemi, proje üretmeden karalama kampanyası yürütme, saklanma böylece uzun süre işini yürütme dönemi tekrar başlamıştır.

Yine üzülerek görmekteyim ki İBB’nin karar altına almış olduğu taksimetreye her yıl zam yapma kararı maalesef sürecin doğru yönetilememesi sonucu hüsrana uğramıştır.

Bu yanlış yönetim sürecini halefimin yöneticiliği bilmemesine, yanlış kişilerden akıl almasına, düşünmeden hareket etmesine, arkasındaki binlerce arslanlar gibi taksici esnafının gücünü hala anlamamasına veriyorum. Kendisi de iftiralarla gemi yürütülemeyeceğini öğrenecektir. Ancak umarım ki bu öğrenme süreci plakalarımızın elimizden gitmesine sebep olmaz.

Hepinizin huzurunda mesleğimizin, plakalarımızın selameti, evlatlarımızın ve ailelerimizin geleceği için yeni başkanın iftiraları ile hesaplaşmayı ahirete bırakıyorum. Allah’ın mizanı şaşmaz.

Kendisini taksiciliğe yakışır projeler üretmeye, gereksiz iftira ve polemiklerle vakit kaybetmeyi bırakmaya, taksiciliği kurtaracak olan ve büyük gelişmeler sağladığımız ancak son 1 yılda yerle bir edilen beyefendi taksicilik düsturuna ayak uydurmaya davet ediyorum. Elbette ki takıldığı, işin içinden çıkamadığı, acemilik yaşadığı zamanlar olacaktır. Mesleğimizin istikbali için kapımız kendisine açıktır.

Yukarıda yazdıklarımı bilmeden hakkımda suizan besleyen tüm meslektaşlarıma hakkım helaldir. Bunları okuduktan sonra hala iftira atmaya devam edenler de muhatabımız olamayacak kadar cahil ve haindir.

Allah’a emanet olunuz.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Yahya, Uğur:, Fitneyle,, ihanetle,, iftirayla, başa, çıkamadık,
Yorumlar
Haber Yazılımı