Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 21:02
 
Sevgi Atalay: “Olumsuz bir karar söz konusu değil”
GÜNDEM Haberi
Sevgi Atalay: “Olumsuz bir karar söz konusu değil”

Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından göreve getirilen İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Aygün'ün Sarıyer Belediyesi'ne, Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme alanlarında kalan bölgelerde Islah İmar Planları’nın yapılmasının yasal olmadığına dair gönderdiği yazıyla alakalı açıklama yaptı.

 

Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) gelen ve habere konu edilen İmar ve Şehircilik Daire Başkanı imzalı bu yazı eski İBB Meclisince alınan ve ıslah planlarını reddeden İBB Meclis kararlarının resmi olarak bildirilmesinden ibaret rutin bir işlem” dedi.

Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Eski İBB yönetimi ve eski İBB Meclisi 9 mahallenin ıslah imar planını onaylamayarak iade etmişti. İBB'den gelen ve habere konu edilen İmar ve Şehircilik Daire Başkanı imzalı bu yazı eski İBB Meclisi’nce alınan ve ıslah planlarını reddeden İBB Meclis kararlarının resmi olarak bildirilmesinden ibaret rutin bir işlem. Eski meclis kararları, yeni İBB yönetimince alınmış kararlar gibi haber yapılmış. Burada biraz mevzuat bilmek gerekiyor. Bir konu meclise geldiği zaman ya onaylanır ya da reddedilir. Tekrar görüşülmek üzere, tekrar geri gelsin diye gönderilmez, gönderilemez. Başlattığımız süreç, İBB Meclisi’nin red kararı vermesiyle kapanmıştır. Oluşmuş kararın üstüne süreci yeniden başlatmadığınız sürece kimse tekrar karar alamaz. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nce alınan ve eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimince bildirilmesi gereken yazı aylarca bekletilerek yeni bildirilmiş oldu. Eski yönetim bildirmediği için yeni yönetim bildirmiş oldu.”

İBB, TAPU SÜRECİNİ YENİDEN BAŞLATTI

Atalay: “Vatandaşlarımız dilekçelerini İBB'ye vermeye başladılar. Olumsuz İBB Meclis kararı nedeniyle kapanan sürecin yeniden başlatılabilmesi için ilk olarak hukuki mütalaanın yeniden gözden geçilmesi gerekiyor. Bu aşamadan sonra konu tekrar meclise sunulabilir hale gelecek, yeni İBB Meclisi’ne gelecek. Yetkili kurum olarak İBB, tapu sürecini yeniden başlattı. Kararların olumlu çıkması ve Bakanlıkça da onaylanması halinde ve şu anda konuşulmaya başlanan Boğaziçi Kanunu değişikliği yapılarak bir engel oluşturulmaması halinde yapacağımız bu çalışmalara istinaden hak sahipleri hakkını alacaklar. Süreç çok açık ve net yürütülüyor.” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Sevgi, Atalay:, “Olumsuz, bir, karar, söz, konusu, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı