Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 13:06
 
Özgür sanat ancak özgür sanatçı ile “var” olur
Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan “Dünya Tiyatrolar Günü” sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.
KÜLTÜR Haberi
Özgür sanat ancak özgür sanatçı ile “var” olur

“Üretmek isteyen, sanatını icra etmek isteyen fakat olanakları olmadığı için birikimlerini aktaramayan yetişen ve/veya yetişmiş olan tüm sanatçı arkadaşlarımıza destek vermek, geleceğimize sahip çıkmaktır” diyen DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan’ın açıklaması şöyle;

“Sansür ve yasaklarla dolu bir sistemde, sistemin kendisine başkaldırı yeri ve aydınlanmanın kalbinin attığı yer her zaman sahne olmuştur. Doğası gereği tiyatroya sansür uygulanmamalıdır. Çünkü sahne bu dünyada gerçeğin gösterildiği en güçlü merkezdir. Çünkü maskeler açıktan takılır ve sahte olan herşeyin sahteliği açıktan ifşa edilir. Doğruyu yaygınlaştırmanın ve iyiliğin savunucusu olmanın yolu gerçeklerle yüzleşmekten geçer. Bu yüzden tiyatro gerçekle karşılaşmak istemeyenlerin korkulu  rüyasıdır. Önce kendinle, insanla, sistemle ve dünyayla tanışmak, arınmak ve yüzleşmek için bağımsız tiyatro zorunluluktur. Tiyatro özgürleştirir, iyileştirir ve barıştırır. Sanat kurumları, işlevlerini gerçekleştirebilmek için desteklenmelidir. Çalışan sahne emekçilerinin güvencelerine kavuşmaları gerekmektedir. Yevmiyeli sendikasız çalışma koşulları kabul edilemez. Üretmek isteyen, sanatını icra etmek isteyen fakat olanakları olmadığı için birikimlerini aktaramayan yetişen ve/veya yetişmiş olan tüm sanatçı arkadaşlarımıza destek vermek, geleceğimize sahip çıkmaktır. Ayrıca, kendi imkânları veya kendilerine tanınan kısıtlı/belli imkanlarla üretmeye çalışan sanatçıların şartları iyileştirilmelidir.Yaşamsal ihtiyaçları karşılanan kişiler daha özgür olacaktır. Özgür insan, özgür düşünebilecek, yazabilecek ve sahneye aktarabilecektir. Özgür sanat ancak Özgür sanatçı ile “var” olur.

Kültür ve sanat faaliyetlerinin artarak devam etmesinin, yetişen ve gelişen nesile, kültür, bilgi ve birikimleri daha etkili aktarabileceğine olan inancımla, yaşamsal kaygılarla mücadele verdikleri halde üretmekten vazgeçmeyen sahne emekçilerinin-tiyatro çalışanlarının günlerini kutlarım.”

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Özgür, sanat, ancak, özgür, sanatçı, ile, “var”, olur,
Yorumlar
Haber Yazılımı