Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 15:04
 
MUTLULUKTA 79. SIRAYA DÜŞTÜK!
YAŞAM Haberi
MUTLULUKTA 79. SIRAYA DÜŞTÜK!

Türkiye’de erkeklerin yüzde 51’i, kadınların ise yüzde 43’ü mutsuz. Genç nüfusta bu oran 45. Türkiye genelinde fiziksel şiddet gören ancak kimseye bahsetmeyen kadın oranı 49.
Araştırmalar mutlu çiftlerin mutsuzlara oranla 2 kat daha sağlıklı yaşadığını gösteriyor.

 

TÜİK tarafından yayımlanan “İstatistiklerle Gençlik” verilerine göre, toplumun 16’sını oluşturan 15-24 yaş grubundaki yaklaşık 13 milyon oranındaki genç nüfusun 45’i mutsuz. TÜİK’in “Yaşam Memnuniyeti Anketi”ne göre ise mutsuz olduğunu beyan edenlerin oranı 2018 yılında bir önceki yıla göre 58’den 53’e geriledi. Araştırmaya göre erkeklerin 51’i, kadınların 43’ü mutsuz olduğunu ifade etti.

Kadınların 36’sı fiziksel şiddete, 12’si cinsel şiddete maruz kalıyor

Kadına yönelik aile içi şiddetle ilgili Hacettepe Üniversitesi’nin yayımladığı “Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması”na göre kadınların; 36’sı fiziksel şiddete, 12’si cinsel şiddete, 38’i iki şiddet biçiminden en az birine maruz kalıyor. Bu veri, cinsel şiddetin çoğunlukla fiziksel şiddet ile bir arada olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda yüksek eğitimli her 5 kadından biri şiddete maruz kalıyor. Türkiye genelinde fiziksel şiddet görüp kimseye bu durumdan bahsetmeyen kadınların oranı ise 49.

Her 4 beyaz yakalıdan biri işsiz

Türkiye’de her 4 beyaz yakalıdan biri işsiz. Kredi borcunun 15 milyar TL’yi aşmış olması, depresyonun toplumun 10’unda ve anksiyetenin 5’inde görülüyor olmasının yarattığı mutsuzluk ve bu mutsuzluğun yarattığı kısır bir döngü mevcut. Bu konuya dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için Galatasaray Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından organize edilen “Joy.ology Talks-Mutluluk Zirvesi”’nde yönetsel açıdan mutluluğun insan hayatına, toplumsal gelişime ve kurumsal verimliliğe olan faydaları tartışıldı. Daha mutlu hayatlar inşa edebilmenin yolları konuşuldu. Zirve’de mutluluğun anlamı, insanları mutsuzluğa iten faktörler, teknolojinin iş ve sosyal hayata etkileri, mutluluğun bileşenleri ve kalıcı çözüm önerileri alanının önde gelen iş insanları, akademisyenleri ve uzmanları tarafından değerlendirildi.

Galatasaray Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Türker Baş

Galatasaray Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Türker Baş

Mutluluk öğrenilebilir ve ölçümlenebilir

Etkinlikte konuşan Galatasaray Üniversitesi Liderlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Türker Baş, “Mutluluk öğrenilebilir ve ölçümlenebilir. ‘Mutlu olmak istemiyorum’ diyen bir bireye rastlamak mümkün değil. Mutlu bireylerle daha başarılı bir toplum oluşturulabiliyor. Mutluluk alanında yapılan son araştırmalar, mutluluğun başarılı olmaktan geçtiğine dikkat çekiyor. Bu önermenin geçerli olmadığını ancak mutlu bireylerin başarıya daha rahat ulaştığını söylemek mümkün. Türkiye’de günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan kadına şiddet, işsizlik ve hastalıklar mutsuzluğun önemli bileşenleri arasında yer alıyor.” değerlendirmesiyle mutluluğun önemine değindi.

Oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı

Oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı: Dans 10.670 pound, yüzme 1.630 pound

Oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı, “Dans etmek, yüzmek, müzik dinlemek gibi aktiviteler mutluluğu artırıyor. İngiltere’de yapılan ‘Mutluluk Kaç Para Eder?’ araştırmasında dansın 10.670 pound, yüzmenin 1.630 pound değerinde olduğu bulundu. Hayatı kaçırmayın” dedi.

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, iş hayatında mutlu çalışanların iş verimliliği ve kârlılığa olumlu etkilerine dikkat çekti. Toplumun değerleri ve beklentileri ile el ele hareket ederek çalışanların yaptıkları işte bir anlam bulmalarına da katkıda bulunduklarını belirtti.

Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak

Güvenebiliyorsan mutlusun

Geçtiğimiz ay ABD’nin 181 CEO’sunun imzaladığı manifestoya dikkat çeken Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Bu manifesto sürdürülebilir kurumlar, bireyler ve toplumlar yaratmak için önemli bir adım teşkil ediyor. Bu manifestoya göre, şirketlerin ana amacı, hissedarları mutlu etmek değil. Öncelik; çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler ve toplum. Kurumların ticari beklentilerinin sosyal sorumluluklarının önüne geçmeyecek şekilde hareket etmeleri esas kabul edilmeli. Mutlu olmak, öncelikle bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen faktörlerin iyileştirilmesiyle mümkün. Ayrıca tüm araştırmaların ortak noktası, birbirine güvenebilen insanların mutlu olabileceği yönünde. Güveni merkeze almalıyız.” açıklamasında bulundu.

IPPA Communications ve Pozitif Psikoloji Akademisi Kurucu Direktörü Fatmanur Erdoğan

IPPA Communications ve Pozitif Psikoloji Akademisi Kurucu Direktörü Fatmanur Erdoğan

Sürekli olumlu olma zorunluluğu mutsuz ediyor

IPPA Communications ve Pozitif Psikoloji Akademisi Kurucu Direktörü Fatmanur Erdoğan, şirketlerin ve STK’ların yaptıkları çalışmaların kalıcı çözümler getirebilmesi için yaşam kalitesi odaklı bir yönetim modeli ve planlaması ile hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Psikiyatrist Mehmet Sungur, insanın sürekli olumlu davranma zorunluluğunu hissetmesi ve olumsuzluklardan kaçınma davranışı sergilemesinin mutluluğun önündeki önemli engeller olduğunu ifade etti.

Mutluluğun 50’si genlerden, 40’ı davranışlarımızdan kaynaklı

Uzman Dr. Kerem Dündar, daha sık mutlu hissetmenin vücudumuzdaki dopamini artırdığı için gün içerisinde küçük mutluluklar yaşamanın, derin ama az mutluluk hissinden daha faydalı olacağına değindi. Marmara Üniversitesi Genetik Bilim Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan ise bilimsel olarak mutluluğun 50’sinin genlerimizden, 40’ının davranışlarımızdan ve 10 oranında ise demografik bileşenlerden kaynaklı olduğunu hatırlattı.

Çalışan-yönetici ilişkisinde şeffaflık önemli

Anlam yaratan şirketlerin kurumsal yönetişim ilkelerine sahip olması, sürdürülebilir gelişim politikaları izliyor olması ve çalışanlarına hakkaniyet boyutundan kopmadan davranılması gerektiğini savunan Vector A.Ş. Genel Müdürü Halit Erol Şengünler, “Şeffaflık sadece finansal verilerde değil, iletişiminizin her noktasında olmalı. Son 5 yılda 4 kez Great Place to Work seçilen Vector A.Ş. olarak başarımızın sırrının iyiliğin bulaşıcı olduğuna inanan çalışanlarımızın olmasına bağlıyoruz.” dedi. Kaygı ve korkuların yükseldiği bir dönemde, uykunun önemine değinen Yatsan A.Ş. Genel Müdürü Gökalp Bahçeli ise “İyi bir uyku yaratıcılığı artırıyor, kaza riskini azaltıp, obezitenin sorun olduğu günümüzde kilo alımını düşürüyor” bilgisini aktardı.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: MUTLULUKTA, 79., SIRAYA, DÜŞTÜK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı