Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 14:37
 
MHP'li Usta: "Albayrak resesyona sürüklüyor"
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Albayrak’ın olumlu mesajlarının aksine ekonominin yüksek enflasyon altında resesyona sürüklendiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
MHP'li Usta:

MHP'nin ekonomi kurmayı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tartışmalı büyüme verilerinin ekonomideki gerçek durumu yansıtmadığını söyledi.

Usta, TÜİK'in üçüncü çeyrekte Türkiye'nin yüzde 1.6 oranında büyüdüğünü açıkladığını, oysa aynı verileri kullanması halinde ABD İstatistik Ofisi'nin Türkiye için yüzde -4.3 küçülme, Hollanda İstatistik Ofisi'nin de yüzde -1.1 küçülme açıklayacağını bildirdi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın olumlu mesajlarının aksine ekonominin yüksek enflasyon altında resesyona sürüklendiğini söyledi. MHP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürürken Meclis'te emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önergeye destek verdiği için bu görevinden alınan Usta, uzun bir aradan sonra ekonomiye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verilerini analiz edip Twitter hesabından yayınlayan Usta, TÜİK'in 2018 yılı 3'üncü çeyrek döneminde Türkiye'nin yüzde 1.6 büyüdüğünü ilan ettiğini, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da bu veriyi kullanıp Türkiye için yapılan resesyon (küçülme) yorumlarının boşa düştüğü açıklamasını yaptığını söyledi.

NE YAZIK Kİ ÖYLE DEĞİL

“İşin aslı ne yazık ki bu şekilde değil” diyen Usta, TÜİK'in aynı bültende takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre ekonominin çeyrekten çeyreğe yüzde -1.1 küçüldüğünü de ilan ettiğini, dönemsel hesapların asıl amacının zaten ekonominin son dönem gelişimini izlemek olduğunu ifade etti.

Hollanda İstatistik Ofisi'nin 2018 3'üncü çeyrek bülteninde takvim ve mevsim arındırılmış verilere göre Hollanda ekonomisinin çeyrekten çeyreğe yüzde 0.2 büyüdüğünü dikkate alıp manşete ‘Büyüme oranı yavaşladı' yazdığını belirten Usta, şu kritik tespitlerde bulundu:

YÜZDE 4.3 KÜÇÜLDÜK

“TÜİK, bu verileri Hollanda İstatistik Ofisi'ne gönderse ve bülteni onlar hazırlasa; bültenin manşetinde yüzde 1.6 büyüme değil; takvim ve mevsim arındırılmış verilere göre ekonominin çeyrekten çeyreğe yüzde -1.1 oranında küçüldüğü gözönünde bulundurarak ‘2018 3. çeyrekte ekonomi yüzde 1.1 küçüldü' yazardı. TÜİK, bu verileri ABD İstatistik Ofisi'ne gönderse, manşette ‘Reel GSYH 2018 3. çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde -4.3 azaldı' yazardı.”

Usta, ikinci çeyrekte yavaşlayan ekonominin üçüncü çeyrekte küçüldüğünü, dördüncü çeyrekte de küçülmenin devam edeceğini belirtti.

ENFLASYON İÇİNDE KÜÇÜLME YAŞANIYOR

Erhan Usta, “Bunun adı resesyon yani durgunluktur. Resesyon yüzde 20-25 bandında bir enflasyon ortamında gerçekleştiğinden içinde bulunduğumuz durum slumpflasyondur yani enflasyon içinde küçülmedir” tespitinde bulundu. Sorunu görmezden gelmek yerine bunu kabullenip uygun tedavi yöntemi bulmak gerektiğine dikkat çeken Usta, “Kredi Garanti Fonu'yla, işbaşı eğitim ve toplum yararına programlarla suni olarak yaratılan yüksek büyüme oranları ile övünmek de, küçülmeyi göz ardı edip ‘dengeleniyoruz' diye övünmek de yanlıştır” uyarısında bulundu.

RESESYON NEDİR? EKONOMİLERİ NASIL ETKİLER?

Ekonomide küçülme, daralma durumuna resesyon denir. Bir ülke ekonomisinde üst üste iki çeyrek GSYH küçülmesi yaşanmış ise o ekonomide resesyon söz konusudur.  Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır.

Böylesi bir ortamda; ekonomi ivmesini kaybeder, talepte canlanma görülmez ve genel olarak bir karamsarlık havası egemendir. Büyüme oranındaki her 1 puanlık gerileme, 80-100 bin kişilik bir işsiz kitlesinin iş bulmasını engeller.  Üretimde reel olarak bir duraklama eğilimi mevcuttur. Bu dönemde, yatırım eğilimleri zayıflar, yeni iş kurmak isteyenler bir süre beklemeyi tercih ederler. Resesyon, 9-15 ay süre ile ekonomiyi etkiledikten sonra yerini yavaş yavaş canlanmaya bırakır. Durgun dönemde gelecek için yatırımlar yapanlar, rakiplerinin önüne geçebilme imkanını yakalayabilirler. Sanayileşmiş ülkelerin (iç pazarlarındaki durgunluk nedeniyle) ellerinde kalan stokları göreceli olarak daha düşük fiyatlarla ihraç etmeleri sonucunda; Türkiye için, ithal malların fiyatları gerileme eğilimine girer.

RESESYON ETKİLERİ NELERDİR?

Ülke ekonomisi küçülür ve dolayısıyla GSYH negatif büyüme gösterir,

Ülkenin yerel para birimi döviz kurları karşısında değer kaybeder,

İthal ürünlerin fiyatları artar ve ürünlerden kaynaklı bir enflasyon baskısı oluşur. Bu nedenle halkın alım gücü azalır,

Sanayi üretiminde düşüş yaşanır ve işsizlik oranı artar,

Borsa ve para piyasalarına ciddi zarar verir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'li, Usta:, "Albayrak, resesyona, sürüklüyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı