Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 22:05 Bu haber 1407 kez okundu
 
Mercan: Kabotaj Bayramı kutlu ve mutlu olsun!
Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan yaptığı yazılı açıklama ile 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutladı.
GÜNDEM Haberi
Mercan: Kabotaj Bayramı kutlu ve mutlu olsun!

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan,  yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Sermaye bizde; kapitülasyonlar kalkarsa hiçbir yatırım yapamazsınız!" diye karşı koymuşlardır. Hatta bir ara Lozan görüşmelerinin çıkmaza girip Türk delegasyonunun yurda geri dönmesinin nedeni de budur!

Bilindiği gibi, son Osmanlı Meclis-i Mebusanı' nda Misak-ı Milli adı altında toplanan kararlar alınmış ve bu kararlar milli sınırlar içinde ve tam bağımsız Türkiye'nin kuruluşunda bir yol haritası olarak belirmiştir.

Misak-ı Milli maddeleri, 22 Haziran 1922 Amasya Tamimi'nden itibaren gittikçe gelişerek, tam formülünü 6 ana madde halinde bulmuştur.

Maddelerin en önemlisi de "ekonomik bağımsızlık"tır.

Yaklaşık 3 asır boyunca Osmanlı Devleti adım adım, yıkılışa gitmiş ve bunun ana nedenide dışa bağımlı ekonomi ve ticaret hayatı olmuştur; eğer imparatorluk daha 19. yüzyılda dağılıp yok olmadı ise bunun tek nedeni, emperyalist devletlerin Osmanlı Devleti'ni ne şekilde paylaşacaklarına karar verememeleri ve aralarında anlaşamamalarıdır.

Devlet 19. Yüzyıl boyunca durmadan borçlandırılmış, "hasta adam" olarak nitelendirilmiş ve 1916 Sainte Jeanne de Maurienne Antlaşması’na kadar paylaşılıp yok olmayı çaresizce beklemiştir.

Hele 1881 yılında maliyenin iflası sonucu, Avrupa Devletleri, borçlunun ödemesinden ve mirası üzerinde aralarında savaşmaktansa, hasta adamı 1916 yılına kadar suni solunumla yaşatmayı seçmişlerdir.

İşte bu sıkıntı ve perişanlıklar, Mustafa Kemal önderliğindeki Kurtuluş Savaşı kadrolarının daha genç yaşlarından itibaren bilinçlenmesine yol açmış, ekonomik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlık olamayacağını göstermiştir.

Kurtuluş Savaşı, askeri bir zaferle sonuçlandıktan sonra, Lozan'da barış yapmak üzere bir araya gelen devletler, Türk delegelerinin kapitülasyonların kalkması hususundaki ısrarlarına karşı koymuşlar ve nihayet 24 Temmuz 1923’de, Türkiye'nin istediği kapitülasyonları kaldırılmasına diğer taraf devletler razı olunca antlaşma imzalanmıştır.

Kapitülasyonların mevcut bulunduğu süreçte her yabancı gemi Türk limanlarına, ait olduğu devletin bayrağını taşıyarak girerdi; buna da Kabotaj hakkı denirdi. 

1 Temmuz 1926 yılında yapılan düzenleme ile Türk karasularında kabotaj hakkı Türkiye Cumhuriyeti'ne geçmiş ve bundan böyle, karasularımızdan geçen her yabancı gemi Türk Bayrağı çekmek mecburiyetinde kalmıştır.

1 Temmuz işte bu 3 asırlık bir serüvenin zaferle sonuçlanarak Lozan Antlaşması’nın da taçlandığı milli bir bayramdır.

Unutmadık, unutturmayacağız, hep hatırlatacağız ve içini boşatıp kabotaj hakkımızı kaldırmak isteyenlere de karşı duracağız.

Kutlu ve mutlu olsun!

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Mercan:, Kabotaj, Bayramı, kutlu, ve, mutlu, olsun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı