Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 15:01
 
İmamoğlu’nun, “BURS VAADİ” yalan oldu!
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu’nun, “BURS VAADİ” yalan oldu!

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 75 bin üniversite öğrencisine aylık 400 TL karşılıksız burs verme vaadi yalan oldu. Üniversitede okuyan oğlu için burs talep eden 4 çocuk babası Hacı Ömer Aytekin’e “Anayasa Mahkemesi’nin 20 Kasım 2008 tarihinde aldığı karar doğrultusunda belediyeler mevcut durumda üniversite öğrencilerine eğitim (burs) yardımı yapamamaktadır” cevabı verildi. Hacı Ömer Aytekin, "Ekrem İmamoğlu tarafından umudumuz çalınmıştır." dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); üniversitede okuyan oğlu için burs talebinde bulunan vatandaşa ilginç bir verdi. İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü; “Anayasa Mahkemesi’nin 20 Kasım 2008 tarihinde aldığı karar doğrultusunda belediyeler mevcut durumda üniversite öğrencilerine eğitim (burs) yardımı yapamamaktadır" açıklamasında bulundu.

Hacı Ömer Aytekin

"UMUDUMUZ ÇALINDI"

Sabah gazetesi’nin haberine göre İstanbul’da ikamet eden ve dört çocuk babası emekli Hacı Ömer Aytekin (53) üniversitede okuyan oğlu için istediği burs talebinin reddedildiği söyledi. Aytekin, "Nice babalar ve sayısız öğrencinin umutları çalındı. Ekrem İmamoğlu tarafından umudumuz çalınmıştır" dedi.

 

MOBİL BEYAZ MASAYA BAŞVURDU ANCAK SONUÇ ALAMADI!

Aytekin, 28 Ağustos 2019 tarihinde Sancaktepe ilçesine gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi mobil Beyaz Masa ekibine burs başvurusu yapmak istediğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa görevlileri; Hacı Ömer Aytekin'in burs başvurusunu yazılı olarak işleme aldı ancak cevap gelmedi.

"ÜNİVERSİTEDE OKUYAN OĞLUM İÇİN BURS TALEP ETMEKTEYİM"

Bunun üzerine Hacı Ömer Aytekin, 4 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Beyaz Masa ALO 153'e üye oldu ve internet üzerinden burs talebinde bulundu.

Aytekin'in, Beyaz Masa'ya yaptığı başvuruda; "Emekliyim. Büyük oğlumu evlendirme aşamasındayım. Maddi açıdan zor durumdayım. Sayın Ekrem İmamoğlu'nun seçimlerde; '75 bin öğrenciye 400 TL burs vereceğim' vaadi kapsamında üniversitede okuyan oğlum için burs talep etmekteyim. Olumlu veya olumsuz cevabı dönüşünüzü bekliyor olacağım. Olumsuz bir cevap ise mutlaka gerekçesini de bilmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
Hacı Ömer Aytekin'in, söz konusu başvurusunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa Birimi'ne ulaştığı, girmiş olduğun iletişim bilgileri aracılığıyla tarafınıza bilgi verileceği bildirildi.

BELEDİYELER BURS YARDIMI YAPAMAMAKTADIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü; Hacı Ömer Aytekin'in burs başvurusu talebi reddetti.
Açıklamada; "Belediyemize burs amaçlı yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirilmiştir. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin 20 Kasım 2008 tarihinde aldığı karar doğrultusunda belediyeler mevcut durumda üniversite öğrencilerine eğitim (burs) yardımı yapamamaktadır. Bununla birlikte yeni yönetim anlayışımız doğrultusunda kurumumuz eğitim burslarının verilmesi ile ilgili çalışmaları başlatmış olup, çalışmalar tamamlandığında gerekli bilgilendirme yapılacaktır" denildi.

AYTEKİN: "BABA VE ÖĞRENCİLERİN UMUTLARI ÇALINDI

Hacı Ömer Aytekin, Ekrem İmamoğlu'nun nice babaların ve sayısız öğrencinin umutlarını çaldığını söyledi.
Hacı Ömer Aytekin, 28 Ağustos tarihinde Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nin önüne gelen mobil Beyaz Masa’dan ilk müracaatını yaptığını belirterek, "Beyaz Masa görevli şaşkınlığını gizleyemedi ve 'İlk defa bu konuda müracaat eden sizsiniz'' dedi. Bir cevap çıkmayınca 4 Eylül tarihinde bu defa internet ortamından 153 Beyaz Masa'ya üye olup, burs talebi girişi yaptım. Burs talebim reddedildi" dedi.
Aytekin, Ekrem İmamoğlu'nun nice babaların ve sayısız öğrencinin umutlarını çaldığını belirterek, "Baba ve öğrencilerin gözlerinin içine baka baka yalan söyledin. Onlara umut verdin. Koca koca billboardlara '75 bin öğrenciye ayda 400 TL burs vereceğim'' vaadinde bulundun. Ekrem İmamoğlu tarafından umudumuz çalınmıştır" diye konuştu.

"BURS VERMESİNİ YASAKLATAN SİZİN PARTİNİZ CHP DEĞİL MİYDİ?"

Hacı Ömer Aytekin, şunları söyledi:

"2008'de Anayasa Mahkemesi'ne müracaatla belediyelerin öğrencilere burs vermesini yasaklatan sizin partiniz CHP değil miydi? Bundan haberiniz mi yok? Birçok devletten ve nüfusundan büyük İstanbul'u yönetmeye talip birinin nasıl haberi olmaz?
90 yıllık CHP'nin kadrolarında, sayısız danışmanları içinde bilboardlarda aylarca asılı duran bu vaadi bir Allah'ın kulu görmedi mi?
Hukukumuzun en üst mercii olan Anayasa Mahkemesi'nin sizin partinizin müracaatınızla getirmiş olduğu yasağa rağmen İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir idari yapı belediye olarak burs verilmesi konusunda ne gibi bir çalışma başlattınız?
CHP Grubu'na baskı yaparak 'Ben böyle bir vaadin altına imza attım, belediyelerin öğrencilere burs vermesini sağlayacak bir kanun tasarısı Meclis'e sunun mu?' diyeceksiniz?"

CHP'NİN BAŞVURUSU ÜZERİNE ANAYASA MAHKEMESİ YASAKLADI

Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı iken, "Ailesinin durumu yetersiz toplam 75 bin üniversite öğrencisine aylık 400 TL karşılıksız burs verilecek" açıklamasında bulundu.
CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanan ve Ekrem İmamoğlu tarafından seçim vaadi yapılan öğrenci bursları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde başlatılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İmamoğlu’nun,, “BURS, VAADİ”, yalan, oldu!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı