Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 12:35
 
Hümeyra Gürsoy: Adil ve dürüst bir yönetim sergileyeceğiz
DSP Sarıyer İlçe Başkanı Hümeyra Gürsoy, “Sarıyer siyaseti adına söyleyecek çok söz olduğuna inandığım için siyaset üretmeye karar verdim. Bunun en doğru adresi de her zaman halk ve haktan yana olan Demokratik Sol Parti’dir. DSP’ye verilen oy, halkın kendisine verilen oydur. Bunun bilinci ile hizmet edeceğiz” diye konuştu.
SİYASET Haberi
Hümeyra Gürsoy: Adil ve dürüst bir yönetim sergileyeceğiz

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1970 İstanbul doğumluyum. Etiler Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Londra ve İskoçya’da Satış&Pazarlama ve Ürün Yönetimi alanında sertifika programlarına katıldım. Gençlik yıllarıyla beraber sürekli sivil toplum örgütleriyle iç içe olmam, sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunmam söz konusu oldu. Öğrenci organizasyonlarında görev yaptım. Buna müteakip olarak Sarıyer’de dernek çalışmalarında yönetici olarak bulundum. Uzun yıllar otelcilik sektöründe ve özel sektörde yönetici ve işletmeci olarak çalıştım. Bunların yanı sıra basılmış üç adet kitabım bulunmaktadır. Aynı anda işletmecilik, yazarlık ve gazetecilik görevlerinde bulundum. Hala aktif olarak işletmecilik ve yazarlık yapmaktayım. Bir kızım var.

Neden siyaseti tercih ettiniz?

Bu sorunuza öncelikle şöyle cevap vermek isterim; siyaseti profesyonel bir yapı olarak görmekten hep uzak durdum. Siyaset sadece siyasetçilerle yapılacak bir meşgale değildir. Hatta siyaset sadece siyasetçilere bırakılırsa toplumdan uzak, kariyer için yapılan bir hale gelir ve toplumun sorunlarını çözmekten uzak kalır. Benim de “söyleyecek sözüm, yapacağım hizmetler var” dedim ve başladım.

“SARIYER’E DSP BAYRAĞINI DİKECEĞİZ”

Peki, neden DSP?

Babamdan dolayı Sayın Bülent Ecevit ekolü ile büyüdüm. Yani Atatürk devrimlerini her koşulda savunmayı, demokrasiyi, devlete sahip çıkmayı, ulusumuzun ve ülkemizin bütünlüğünü en önemli değer olarak savunmayı, ülkenin saygınlığını korumayı, devletin bir kuruşunun boşa harcanmasına izin vermemeyi, hırsızlığın her türüyle mücadele etmeyi öğrenerek büyüdüm. İnsanlarımıza bakın, mutsuz ve mevcut durumu çok hoş karşılamıyorlar. Daha doğrusu iki tür insan yapısı görüyorum. İçinde bulunduğumuz durumu umursamayıp bu duruma kendini adapte ettiren, bireysel özgürlüğünü feda edebilen, bu sistemde var olmaya çalışan insanlar var. Diğer yapı ise mevcut durumdan rahatsız olan  ve rahatsızlıktan da aksiyona geçen bir yapı. Ben de aksiyona ve eyleme geçme tarafında bulundum. Sarıyer siyaseti adına söyleyecek çok söz olduğuna inandığım için siyaset üretmeye karar verdim. Bunun en doğru adresinin de her zaman Halk ve Haktan yana olan Demokratik Sol Parti olduğuna karar verdim. Bugüne kadar herhangi bir siyasi oluşumun içinde bulunmadım.

İyi bir siyasetçi olmayı hedeflemiş biri siyaset bilimi okumak zorunda mıdır yoksa kendini yerel yönetimlerde geliştirmesi mi daha uygundur?

Açıkçası tarafım yok. Ben siyaset bilimi okumadım,  işin hem teorisinden, hem pratiğinden yanayım. Siyasetin kısır döngüleri içinde hapsolup ortaya bir vizyon koyamadıktan sonra siyaset bilimi okusanız ne olur? Topluma ne kadarınız yansır? Siyaset sahada antrenman yapılarak öğrenilebilir. Benim bireysel olarak bu alanda kariyer hedefim yok, ben gelecekteki Türkiye hayali ve insanların adil, özgür ve eşit bir şekilde yaşadıkları bir Türkiye hayal ediyorum. Bu noktada benim var olmamın bir etki alanı yaratıp yaratmayacağı zamana bırakılacak bir şey. Partimizin çalışmaları doğrultusunda bu hedeflerin gerçekleşeceğine, olacağına inanıyoruz ve bundan dolayı bütün arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Gelecekteki çalışmalarımızın altyapısını da hazırlıyoruz.

DSP olarak Sarıyer Belediyesi’ni kazanırsanız neler yapacaksınız?

Son dönemlerde vatandaşlarımızın ve mevcut belediye çalışanlarımızın büyük bir kısmının oldukça rahatsız olduğu konular var. Bunların başında gelen kişiler arasında oluşan bölünmüşlük ve dışlanmışlık duygusunu sona erdireceğiz, demokrasiyi bütün unsurlarıyla yaşatıp, toplumun her kesimini kucaklayan adil ve dürüst bir yönetim sergileyeceğiz. Borç batağında sürünen, maaşlarını bile ödemekte zorlanan bir belediye olmak istemiyoruz, bu sebeple mali disipline büyük özen göstereceğiz. Belediyedeki makam aracı saltanatına ve israfa dur diyeceğiz. Haftanın bir günü belediye başkanı makamında vatandaşların sorunlarını dinleyecek, birinci ağızdan halkla buluşacak. DSP, evrensel değerleri yerel değerlerle yoğurmuş, bu milletin içinden çıkmış bir partidir. DSP’nin değerleri, milletin değerleridir. DSP’ye verilen oy, halkın kendisine verilen oydur! Bunun bilinci ile hizmet edeceğiz. Engelli bireylere sosyal yardım ve desteklerin arttırılması, sağlık ve bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması, iş bulmalarının garantilenmesi ve tamamen ücretsiz eğitim sağlanacaktır. Kadınlarımızı çalışma hayatından uzaklaştıran değil, iş gücüne katılımlarını teşvik eden düzenlemeler yapılacak, siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamın her seviyesine eşit bir şekilde katılmaları sağlanacaktır. Gelecek nesilleri yetiştiren kadınlarımızın önemli bir bölümünün eğitimleri yeterli seviyede değildir. Bu bakımdan kadınların öğrenimine ayrılacak her ek kaynak, gelecek kuşakların da sağlıklı büyüme, kendine iş ve aş sağlama konusundaki güvencesi olacaktır. DSP, gençlik ve eğitim sorunlarına da özel bir ağırlık vermektedir. Bu amaçla gençlerimizin eğitimi önündeki tüm sosyal, ekonomik, sosyolojik ve siyasal engeller kaldırılacaktır. Siyaset bizim dönemimizde, toplumsal sorunların aşılması için ortaya çıkmış bir çözüm mekanizması olacaktır.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Hümeyra, Gürsoy:, Adil, ve, dürüst, bir, yönetim, sergileyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı