Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 11:43
 
Coşgun: “Başka Bahattin Günel’lere de mi araç tahsis edildi?”
AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun, 7 Ocak tarihli Meclis Toplantısı’nda gündem dışı yaptığı konuşmasında araç ihalelerindeki fahiş artıştan, nerede olduğu belli olmayan 5 adet Passat marka makam aracına kadar çok önemli sorulara cevap aradı.
GÜNDEM Haberi
Coşgun: “Başka Bahattin Günel’lere de mi araç tahsis edildi?”

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun’un Meclis Kürsüsü’nde yaptığı konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli Meclis Üyeleri;

2019 yılının Sarıyerimiz’e, İstanbulumuz’a, vatanımıza hayırlı olmasını, güzellikler getirmesini diliyoruz. 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü. Özellikle Sarıyer’de zor şartlarda görevini yerine getiren tüm çalışan arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin gününü kutluyoruz.

7-14 Ocak Beyaz Baston Dünya Görme Engelliler Haftası’nı da kutluyoruz.

Gündem dışı bir konuşmam olacak araç kiralamayla alakalı. Ben sizi yakın bir geçmişe götürüyorum, fazla uzak değil yıl 2013.

Sarıyer Belediyesi’nin araç kiralama gideri;

8 milyon 500 bin TL, Sarıyer Belediyemiz’in borcu o tarihte 300 milyon TL. Yıl 2018, araç kiralama bedeli 39 milyon TL civarında. Belediye’nin borcu da 550’yi geçti 600 milyona dayandı. Doğru orantılı yapılan işler de var, yok değil. Belediyemizde bir istikrar söz konusu. 2009’da 100 milyon civarı aldığı borçla Başkan enkaz edebiyatı yapıyordu. Görüyoruz ki belediyemiz enkaz edebiyatından enkaz haline gelmiş durumda. Ayrıca Erdal Bey’in o dönem sözleri vardı biz borç istediğimiz zaman “Sarıyer’in geleceğini ipotek altına aldırmayız” diye. Sarıyerimizin geleceği borçlanmayla, ipotek altına alınmış durumda. Hatta Sarıyer’in taşınmazları ve gayrı menkulleri borç karşılığı satılmaya başlandı. Ve Sarıyerimiz’in geleceğini ipotek altına almaya devam ediyoruz. Biz hep dile getirdik. Sorgulanamaz, hesap verilemez, şeffaflıktan uzak, tüm güç erklerini eline almış bir yönetim Sarıyerimiz’i içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Akla ve mantığa uygun işler yapılmıyor. Yıl 2015, taşıt kiralama bedeli 13 milyon 101 bin TL, 2016 da 16 milyon 403 bin TL normal bir artış. 2017’de 17 milyon 257 bin TL. 2018’de iki katından fazla bir artış var 39 milyon 648 bin TL. 40 milyon civarında bir araç kiralama bedelimiz var. 2017 yılında kiralanan araç sayısı 220 adet, 2018 yılında kiralana araç sayısı 231 adet. Yani artan araç sayısı 11. Ama araç kiralamada iki yıl arasında 5 milyon 100 bin TL. 11 aracın artışı 5 milyon 100 bin TL olarak yansımış. Akıl dışı rakamların bize hesabını vermenizi istiyoruz. Her işiniz hesap vermekten ve sorgulanmaktan uzak.

2017’de açılmış Hizmet Binası’nın 10 yılda ayrılan bakım ve onarım gideri 4 milyon TL. Bizim bina akılsızken bu kadar para harcamıyordu, akıllı olmak bizim binaya yaramadı. Ayrıca Gökan bey buradan bildirmişti; TETAŞ kiralama giderimiz 2017 yılında azalacak demişti. Çünkü hizmeti tek merkezde topluyoruz demişti. Akıllı bina, bizim araç kiralama giderimizi iki katından 5 milyon daha fazla artırmış. Ayrıca bununla birlikte yakıt giderimiz 101 bin litre mazot (aylık). Araç kiralama giderimiz 2 milyon 800 bin TL (+ KDV). Mesela bir Meclis Üyemiz’de iki tane makam aracı var. Bu dedikodu veya duyum değil önerge de yazıyor.

Özel Kalem’de 10 adet makam aracı var. Kimlerde bu araçlar? 19 adet Baş Şoförlük ana hizmet binasında makam aracı var, bu araçları kimler kullanıyor? Burada tahsis yapılan başkan yardımcılarının bindiği, dışarıda kaymakamlıkta, devlette olan araçlar hariç. 11 adet Passat marka makam aracı var, 5 başkan yardımcımız var 1 Başkan vekilimiz var 6 araç, diğer 5 adet Passat nerede kimlerin emrinde? Başka Bahattin Günel’lere de mi araç tahsis edildi? Bunların sayılarını öğrenmek istiyoruz. Biz sizi yıllardır uyarıyoruz, burada Belediye Başkanı oldunuz, Yusuf Bey’in bindiği makam aracı üzerinden özellikle Gökan bey ve Başkan olmak üzere tam 6 ay konuştunuz. Ben her zaman söylerim “Başkan’ın bindiği araç tabi ki iyi olmalı”. Gündem, programlar yetişmeye çalışır, iyi araca binmek zorunda ama onu burada 6 ay boyunca konuşmayacaktınız. Ondan sonra bindiğiniz aracın arkasındaki A8 L 5.0 Quattro yazısını sökmek zorunda kalırsınız ama artık Basın’a yansıdı. Bunun siyaseti olmaz ben bunu burada konuşurken utanıyorum, konuşmak istemezdim. Ve adeta rekor kırmış durumdasınız, Özel Kalem de 10 tane makam aracınız var dün bir gördüm otobüse binmişsiniz. Araçlara koyacak benzin paranız mı yok? Veya 11 tane makam aracınız varken niye otobüse bindiniz? Ben Sarıyer’de samimi olmanızı istiyorum. 10 yıl geçmiş artık Sarıyer’de samimi siyaset yapalım, geçenlerde bir radyoya çıktınız hala vaatlerde bulunuyorsunuz. 10 senenin vermiş olduğu ezikliği, vizyonsuzluğu, iş yapamamanın hesabını bizlere ve Sarıyerlilere yaşatmaya hakkınız yok” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Coşgun:, “Başka, Bahattin, Günel’lere, de, mi, araç, tahsis, edildi?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı