Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 08:45
 
CHP-İyi Parti-HDP-SP ortak anayasa çalışması yaptı
İyi Parti bugün HDP ile hiçbir zaman yan yana gelmediğini savunuyor. Ancak CHP’li Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu canlı yayında anayasa iddialarını 'Doğrudur. CHP, HDP, SP ve İyi Parti uzmanlarıyla, yetkilileriyle bir ortak paydalar oluşturan bir anayasa raporu hazırlandı' sözleriyle kabul etti.
SİYASET Haberi
CHP-İyi Parti-HDP-SP ortak anayasa çalışması yaptı

İyi Partililer HDP ile görüştüklerini inkar ediyorlar ancak İyi Parti, CHP, Saadet Partisi ve HDP’nin 2018’de yeni anayasa çalışmaları yaptığını 'unutuyorlar'. Dört parti, sözde anayasa çalışmalarını Ortak Paydalar Raporu başlığıyla raporlaştırmışlardı. Raporda anadilde eğitim, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi talepler yer alıyordu.

 

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu

 

KABOĞLU VURGULADI: DÖRT PARTİ ÇALIŞTIK

İyi Parti’nin HDP, Saadet Partisi ve CHP ile gizli anayasa görüşmeleri yaptığı daha önce de medyaya yansımıştı. CHP’li Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında CHP, HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nden hukukçu kurmaylar, yerel seçimlerin ardından yeni bir anayasa için yeniden masaya oturmuşlardı.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Ekim 2019’da CNN Türk’te katıldığı programda, gazeteci Metin Özkan’ın “HDP birlikte çalışıyoruz diyor, İyi Parti reddediyor. Sizin görüşmeniz oldu mu? Niye böyle diyorsunuz diye cevaplama şansınız oldu mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu konu esasen 2018 Ocak ve Nisan ayında dört parti arasında yapılan anayasa çalışmasına ilişkin bir bilgidir. Doğrudur. CHP, HDP, SP ve İyi Parti uzmanlarıyla, yetkilileriyle bir ortak paydalar oluşturan bir anayasa raporu hazırlandı. Ama bu 2018 yılının başlarında yapılan bir çalışmaydı. Dolayısıyla bugün belirttiğim gibi adil yargılanma hakkı yasa çalışmaları üzerinde yapılan çalışmadır.”

Kaboğlu programın sunucusu Hande Fırat’ın, İyi Parti'nin HDP ile çalışmaktan rahatsız olup olmadığı sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Bu çalışma yapıldı. Dolayısıyla yapılan çalışma sırasında neler konuşulduğunu söylemek uygun düşmez. Ama dört partinin katılımıyla bir anayasaya çalışması yapıldı.” (Aydınlık)

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP-İyi, Parti-HDP-SP, ortak, anayasa, çalışması, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı