Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 13:36
 
Borç 500 milyon TL, günlük araç kirası 110 bin TL
* Borçları 500 milyonu aşan Sarıyer Belediyesi’nin, kurum bünyesinde kullanılan kiralık araçlara GÜNLÜK tam 110 bin lira ödediği ortaya çıktı. 231 adet kiralık aracı bulunan belediyenin, bu araçlardan yaklaşık 50 adetini makam aracı olarak kullandığı, araçları kiraya veren şirkete aylık 2 milyon 800 bin lira + KDV ödendiği açıklandı. * Aylık 101 bin litre motorin, 2 bin 80 litre de benzin harcayan kiralık otomobillerden birinin Kartal Adliyesi’ne tahsis edildiği görüldü. 34 ADJ 274 plakalı Toyoto Corollo marka aracın ise Kadıköy’de yaşayan HADEP eski Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili aday adayı Bahattin Günel’e şoförlü olarak tahsis edildiği iddia ediliyor.
EKONOMİ Haberi
Borç 500 milyon TL, günlük araç kirası 110 bin TL

500 milyonu aşan borçları yüzünden mali sıkıntılar yaşayan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde kiralık araçlara ödenen paralar dudak uçuklattı. AK Partili meclis üyesi Muammer Nur ve partili 8 meclis üyesinin verdiği soru önergesine verilen cevapta, belediyenin tam bir makam aracı saltanatı yaşadığı ortaya çıktı.

ARAÇ KİRALARINI ÖDEYEBİLMEK İÇİN 8 AYRI MÜDÜRLÜKTEN 10 MİLYON 800 BİN LİRA AKTARILDI

Sarıyer Belediyesi’nde 8 ayrı müdürlüğün bütçelerinden derlenen 10 milyon 800 bin liranın taşıt kiralama gideri olarak kullanılmak istenmesine tepki gösteren AK Partili meclis üyeleri, 5 Ekim’de konuyla ilgili belediye meclisinde soru önergesi verdi. AKP’lilerin soru önergesinde; Sarıyer Belediyesi’nde kaç adet kiralık araç bulunduğu, bu araçlara ne kadar kira ödendiği, ne kadar akaryakıt harcandığı ve kiralık araçların nerelerde görevli olduğu soruldu.

BELEDİYEDE 231 ADET KİRALIK ARAÇ VAR

AK Partili meclis üyelerinin mecliste verdikleri soru önergesine; Sarıyer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Coşgun Uzaldı imzasıyla resmi olarak cevap verildi. Cevap yazısında Sarıyer Belediyesi’nde 231 adet kiralık araç bulunduğu, belediyenin kendi envanterinde ise 122 adet araç bulunduğu ifade edildi. Kiralık araçların binek araç olduğu ve iş makinesi gibi ağır araçların ise belediye bünyesinde zaten mevcut olduğu için ayrıca kiralanmadığı gözlendi. Bilindiği üzere Sarıyer Belediyesi’ndeki araç kiralama ihalesini son bir kaç yıldır Sözkur Şirketi yapıyordu.

ARAÇLAR İÇİN GÜNLÜK 110 BİN LİRA KİRA ÖDENİYOR

Sarıyer Belediyesi’nin kiraladığı 231 adet otomobilden yaklaşık 50 tanesinin müdürler, başkan ve başkan yardımcılarınca makam aracı olarak kullanıldığı görüldü. Kiralanan araçlara ise aylık 2 milyon 800 bin + KDV ödeniyor. KDV’lerle birlikte Sarıyer Belediyesi’nin tüm araçlar için ödediği kiralama gideri aylık 3 milyon 304 bin lira, günlük de 110 bin 133 TL. Araçlar aylık 101 bin litre motorin, 2 bin 80 litre de benzin harcıyor. Sarıyer Belediyesi’nin akaryakıta ödediği aylık para ise yaklaşık 600 bin lira. Sarıyer Belediyesi’nin araç filosunu yeni alımlarla zenginleştirip tasarruf etmek yerine neden bu denli yüksek kiralar ödemeyi tercih ettiği merak konusu oldu.

 

CHP’Lİ HÜSEYİN COŞKUN’A 2 MAKAM ARACI

Sarıyer Belediyesi’nin; Sarıyer Kaymakamlığı’na (34 BU 0357 plakalı) AUDİ marka makam aracı tahsis ettiği, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne de 6 adet araç verildiği görüldü. Kirası Sarıyer Belediyesi tarafından ödenen 34 ADJ 284 plakalı Toyoto Corollo marka bir aracın da Anadolu yakasında Kartal Adliyesi’ne tahsis edildiği ortaya çıktı. Belediyenin meclis üyelerine verdiği resmi cevap yazısına göre; Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’a ise iki ayrı makam aracı tahsis edildi. Okul tadilatları konusundaki olağanüstü hassasiyeti ve Kefken’le ilgili yaptığı emeklilik hayalleriyle tanınan CHP’li Hüseyin Coşkun’a tahsis edilen araçlar 34 ADJ 734 plakalı Passat ile 34 ADJ 816 plakalı Ford Couriermarka araç. Bu iki makam aracı da 2017 model.

 

SARIYER BELEDİYESİ, KADIKÖY’DE YAŞAYAN HADEP ESKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISINA MAKAM ARACI MI TAHSİS ETTİ?

Öte yandan kirasını Sarıyer Belediyesi’nin ödediği, 34 ADJ 274 plakalı Toyoto Corollo marka aracın Kadıköy’de yaşayan HADEP Eski Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Günel’e tahsis edildiği ve Günel’e iddiaya göre belediyeden özel şoför de verildiği ileri sürüldü. Kapatılan DEP’te Genel Başkan Yardımcılığı yapan ve 1 yıl hapis cezası alınca sonradan getirildiği HADEP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmek zorunda kalan Günel, 2005 yılında AİHM’de Türkiye aleyhine açtıkları bir davadan toplam 8 bin avro tazminat kazanmıştı.

Sarıyer Belediyesi’nin makam aracı tahsis ettiği iddia edilen Bahattin Günel, 2015 yılında CHP 1. Bölge’den milletvekili aday adayı da olmuştu. Sarıyer Belediyesi’nin HADEP Eski Genel Başkan Yardımcısı’na makam aracı tahsis ettiği yönündeki iddialara nasıl bir açıklama yapacağı ise şimdiden merak ediliyor. (Bekir Batu / Sarıyer Gazetesi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Borç, 500, milyon, TL,, günlük, araç, kirası, 110, bin, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı