Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 21:57
 
Aksakal: “Adalet ve hukuk hepimize her zaman lazım olabilir”
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, “Geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimlerinde DSP’nin seçimlere sokulmayışı da bir hukuksuzluktu, YSK tarafından alınan hukuksuz bir karardı. Bu karar ortaya çıktığında hiç kimse buna karşı bir direnç göstermemişti. Ama şimdi görülüyor ki adalet ve hukuk hepimize her zaman lazım olabilir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Aksakal: “Adalet ve hukuk hepimize her zaman lazım olabilir”

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, “Siyasette bir kesimi yok etmeye çalışmak, bir kesimi yok saymaya çalışmak gibi bir yaklaşım demokratik bir yaklaşım değildir. Herkesin DSP’nin kararlarına da saygı göstermesi gerektiğini belirtmek isterim.” dedi.

31 Mart seçimlerinden sonraki süreçte DSP seçimlerin kendisi adına 31 Mart’ta bittiğini belirten Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bildiğiniz gibi 12 Mayıs tarihli Parti Meclisi toplantımızda 31 Mart seçimleri için İstanbul Büyükşehir Başkanlığı’nda aday olan arkadaşımız çekilme kararı değerlendirildi ve 23 Haziran yenileme seçimlerinde yeni bir aday gösterip göstermeme hususu derinlemesine değerlendirildi ve tartışıldı.

Biz DSP olarak 31 Mart seçimlerini tanıyoruz. Bu seçimlerin iptal edilmesini de hukuksuz buluyor, içimize sindiremiyoruz. Parti Meclisi’mizde aday göstermeme kararı verilirken doğrudan başka bir adayın ismini zikretmeyi tartıştık. Ancak daha etik olanın, aday ismini vurgulamaktan ziyade; hukukun, adaletin ve ahlakın vurgulanması olduğuna karar verdik. Olay tamamen bundan ibarettir. Demokratik Sol Parti, Ecevit’in kimliğinde geçmişi ve gelenekleri olan bir siyasi partidir. Üç kez devleti yönetmiş bir partidir. Dolayısıyla başka manalar çıkarmak bence olayın özüne ve doğasına uygun değildir diye düşünüyorum. Siyasette bir kesimi yok etmeye çalışmak, bir kesimi yok saymaya çalışmak gibi bir yaklaşım demokratik bir yaklaşım değildir. Herkesin DSP’nin kararlarına da saygı göstermesi gerektiğini belirtmek isterim.

Bundan sonra 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde çıkacak sonuçlara bakacağız. Beklentimiz şudur ki Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart seçimlerinde ortaya koyduğu hukuksuzluk ve kanunsuzluk şeklindeki kararlarına bir yenisini eklememesi ve artık Türkiye’nin seçim gündeminden kendisini sıyırması gerekmektedir. Ekonomi çok tehlikeli boyutlarda seyrediyor. Dünya çapında gelişmelere baktığımızda, bizdeki gelişmelere baktığımızda, verilerimizi önümüze koyduğumuzda hakikaten sıkıntılı günlerle karşı karşıya kalabileceğimiz aşikar. Bunu bir an önce aşmak için siyaset kurumunun da derlenip toparlanıp birbirine saldırmaktan vazgeçmesi ve artık normale dönülmesi gerektiği görüşündeyiz.

Geçmiş zamanlarda yine basın aracılığıyla, televizyon programlarındaki tartışma ortamlarında, sosyal medyada Demokratik Sol Parti’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nden kendisine teklif götürüldüğü, kabul etmediği yönünde açıklamalar görüyoruz. Bunlar doğru açıklamalar değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nden arkadaşlarımız geldiler, bizi Genel Merkezimizde ziyaret ettiler, arkadaşlarımızla görüştüler. Bizimle görüştükleri konuların temeli ve özü YSK’nın almış olduğu bu hukuksuz karara karşı DSP’nin de bir duruş sergilemesi, buna karşı bir çalışma içerisinde olması yönündeki beklentilerini ifade ettiler. Biz bunu memnuniyetle karşıladık. Geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimlerinde DSP’nin seçimlere sokulmayışı da bir hukuksuzluktu, YSK tarafından alınan hukuksuz bir karardı. Bu karar ortaya çıktığında hiç kimse buna karşı bir direnç göstermemişti. Ama şimdi görülüyor ki adalet ve hukuk hepimize her zaman lazım olabilir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksakal:, “Adalet, ve, hukuk, hepimize, her, zaman, lazım, olabilir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı