• 5.7748 TL
  • 6.6944 TL
  • 7.5994 TL

Didem Engin sordu Sarıeroğlu cevap veremedi!

Didem Engin sordu Sarıeroğlu cevap veremedi!

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden 2018 Yıl Merkezi Bütçe görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na sosyal güvenlik mağdurlarının taleplerini hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, sorularının Bakan tarafından yanıtsız bırakılması üzerine "Hep aynı taktik! Hep aynı taktik! Sorularımızı yanıtsız bırakmanızı vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyorum!" sözleri ile tepkisi gösterdi.

BAKAN PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA DA SORULARA YANIT VERMEMİŞTİ 

"Umutla Meclisteki bütçe görüşmelerini izleyen vatandaşlarımızın sorunlarını dile getirmek istiyorum. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sayın Bakana sorduğum ama yanıtlarını vermediği soruları şimdi Genel Kurul’da tekrar soruyorum" diyen Didem Engin, toplumun çeşitli kesimlerinin yaşadığı mağduriyetleri Meclis çatısı altında tekrar dile getirdi.

EYT’LİLERİN SESİNİ NE ZAMAN DUYACAKSINIZ?

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT’liler) sesini ne zaman duyacaksınız?" diyen Didem Engin, "Neden 2018 bütçesinde bu konuyu değerlendirmeye almadınız ve neden bu konudaki sorularımızı yanıtsız bırakıyorsunuz?" sözleri ile AKP Hükümetleri’nin yıllardır EYT’li vatandaşlarımızı görmezden geldiğini hatırlattı.

ANNELER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILDIĞININ FARKINDA MISINIZ?

Sigortalılık öncesi doğum borçlanması hakkı talep eden annelerimizi gündeme getiren Didem Engin, "Bir kadın bakan olarak doğum borçlanması konusunda anneler arasında ayrımcılık yapıldığının farkında mısınız? Doğum borçlanması bekleyen anneler için ne zaman harekete geçeceksiniz? Bir an evvel bu konuda sizden somut adım bekliyoruz" diye konuştu.

STAJ MAĞDURLARI DÜZENLEME BEKLİYOR

Didem Engin, "Staj dönemlerinin emeklilik borçlanmasına dâhil olmasını bekleyen staj mağdurları için bir yanıtınız var mı? Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz?" sorusu ile aday çırak, çırak veya mesleki staj olarak çalışılan sürelerin sigortalılık borçlanma kapsamında sayılması ve staj sigorta başlangıç tarihlerinin emeklilik hesaplamasında da başlangıç tarihi olarak kabul edilmesi talebini hatırlattı.

2000 SONRASI EMEKLİ OLANLAR İÇİN İNTİBAK GELECEK Mİ?

"2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşlarımız için intibak zammı düzenlemesini ne zaman yapacaksınız?" diyen Didem Engin, düşük emekli maaşları ile geçinmeye çalışan emeklilerimizin sesi oldu.

BAKAN’DAN EYT’LİLERE KAÇAMAK CEVAP

Didem Engin tarafından dile getirilen sosyal güvenlik mağduriyetleri karşısında sessizliğini koruyan Jülide Sarıeroğlu, EYT’lilere ilişkin olarak "Biliyorsunuz, emekli aylığı bağlanabilmesi için ne kadar prim ödenmesi, ne kadar çalışma yapılması kanunlarımızda belirtilmiş durumda" demekle yetindi. 

DİDEM ENGİN’DEN BAKAN’A TEPKİ 

Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında "Daha sonra yazılı olarak cevaplayayım" diyerek kendisine yöneltilen soruları cevapsız bırakan Jülide Sarıeroğlu’nun vatandaşların sorunları ve talepleri karşısında yine cevap vermekten kaçınması üzerine Didem Engin, "Hep aynı taktik! Hep aynı taktik! Sorularımızın cevabını ne burada ne Plan Bütçe’de yazılı olarak vermediniz. Sorularımızı yanıtsız bırakmanızı vatandaşlarımızın vicdanına havale ediyorum!" sözleri ile tepkisini gösterdi.

Paylaş

Yorumlar